Kinorežisoram Jānim Streičam – 80
Publicēts 26. septembrī, 2016.
Šogad, 26. septembrī, izcilajam latviešu kinorežisoram un scenāristam Jānim Streičam atzīmējama 80 gadu jubileja, vēsta Latvijas Nacionālais arhīvs.

Jānis Streičs dzimis 1936. gadā Preiļu pagasta Anspokos. Jaunībā darbojies amatierteātrī, bet pēc dienesta Padomju armijā 1959. gadā uzņemts Latvijas Valsts konservatorijas (tagadējā Latvijas Mūzikas akadēmija) Teātra fakultātes režijas nodaļā. Pirmoreiz kā režisora asistents piedalījies Aleksandra Leimaņa filmas „Cielaviņas armija” (1964) uzņemšanā, kā otrais režisors – A. Leimaņa filmā „„Tobago” maina kursu” (1965), bet kā režisors debitēja ar 1967. gada spēlfilmu „Kapteiņa Enriko pulkstenis”. Kopumā J. Streičs režisējis 22 spēlfilmas, kā arī veidojis kinoscenārijus septiņām savām spēlfilmām, un arī pats atveidojis vairākas kinolomas.

Jānis Streičs par savu darbu atzinību guvis daudzos starptautiskos kinofestivālos, režisora spēlfilma „Cilvēka bērns” 1992. gadā ieguva galveno balvu Sanremo autorfilmu festivālā. 1998. gadā J. Streičs pagodināts ar Triju Zvaigžņu ordeni, viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, bijis Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētājs un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs, divu grāmatu autors. Pēdējos gados pievērsies eļļas glezniecībai.

Foto: Valsts kanceleja


Komentāri
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: