Aptauja: Neskatoties uz arvien pieaugošajām prasībām, interese par pedagoga darbu pieaug
Publicēts 28. decembrī, 2011.
Kā veiktajā aptaujā norādīja vairāki izglītības iestāžu vadītāji, šobrīd diezgan strauji pieaug prasības pret skolu pedagogiem, tādēļ, izvēloties augstākās izglītības iestādi, topošajiem vai esošajiem pedagogiem lielāka vērība jāpievērš izglītības kvalitātei un pasniedzēju pieredzei.

Pedagoģiskā izglītība skolotājam ir ne tikai likumā noteikta prasība, bet arī ikdienas nepieciešamība, skaidro skolu vadītāji. “Skolotājiem jābūt ar pedagoģisko izglītību, jo viņiem ir jāizprot bērnu psiholoģija, jābūt nemitīga kontaktā ar bērnu vecākiem. Skolotājam jābūt ne tikai diplomātiskam, bet arī jāprot rast kompromiss dažādās situācijās. Fiziķis vai matemātiķis, kas ir apguvis tikai teorētiskās zināšanas, nevarēs ikdienā kvalitatīvi kontaktēties ar bērniem, viņu vecākiem, kolēģiem,” norāda Rīgas Hanzas vidusskolas direktors Valdis Lapiņš.

Runājot par pedagoģiskās izglītības kvalitāti, Valdis Lapiņš atzīmē: “Laikam ejot, izglītības iestāžu prasības pret tās darbiniekiem aizvien pieaug, arī šobrīd tās ir ļoti augstas. Uz doto brīdi visiem pedagogiem noteikti jābūt augstākajai pedagoģiskajai izglītībai, kā arī jāapmeklē dažādi kursi, kas saistīti ar konkrēto darbības virzienu. Tāpēc var droši apgalvot, ka pedagogu izglītības kvalitāte Latvijā ir sakārtota un tiek sekots līdz, lai ikviens izglītības iestādē strādājošais būtu sava amata profesionālis.”

Pedagogiem savas zināšanas un prasmes nepārtraukti jāatjauno, jāceļ kvalifikācija, lai atbilstu mūsdienu standartiem un sniegtu skolēniem plašas iespējas. “Valsts pieprasa katram pedagogam apmeklēt kursus reizi trijos gados. Mācīšanās metodes tiek apgūtas regulāri, mēs motivējam pedagogus, kā arī veicinām radošumu,” atzīst Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors Valdis Jēkabsons.

Vairākās augstskolās drīzumā sāksies ziemas uzņemšana, un par iespēju apgūt pedagoga profesiju interesējas daudzi. “Ik gadu pie mums apgūt kādu no pirmā līmeņa, bakalaura vai maģistra pedagoģijas studiju programmām ierodas liels skaits interesentu. Arī šogad – īsi pirms ziemas uzņemšanas sākuma, esam saņēmuši jau daudz jautājumus. Par studiju iespējām vairāk grib uzzināt gan jaunieši, kam tā būtu pirmā profesija, gan arī esošie pedagogi, kas vēlas paaugstināt savu kvalifikāciju. Pedagoģijas studijas nereti ir arī kā pamatīga izglītības bāze tiem, kas izvēlas savu karjeru saistīt ar kādu citu specialitāti,” norāda Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Stašāne.

“Cilvēki bieži pārkvalificējas, sagatavojas un izlemj savu nākotni saistīt ar pedagoģiju. Bieži vien arī jaunie pedagogi atbilst visiem nosacījumiem un var redzēt, ka šis darbs viņus saista. Pedagogam jābūt radošam un ieinteresētam, ja šīs īpašības atbilst cilvēka raksturam, tad problēmas kļūt par labu pedagogu nesaskatu,” stāsta Valdis Jēkabsons. Savukārt, Rīgas Hanzas vidusskolas direktors, raksturojot labu pedagogu, norāda: “Tie noteikti ir cilvēki, kas redz sevi skolā, kam patīk darbs ar cilvēkiem, kas ir atvērti, komunikabli un nemitīgi vēlas papildināt gan savas, gan citu zināšanas. Tie ir cilvēki, kas nebaidās no izaicinājumiem un labprāt vēlas sniegt savas zināšanas un profesionalitāti citu izglītošanā.”


Komentāri
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: